Ciągniki, różnego rodzaju kombajny, samobieżne sieczkarnie i wiele innych maszyn rolniczych podczas sezonu są eksploatowane cięgiem w wielogodzinnych akcjach, a często w trudnych warunkach. Duże i nieustanne obciążenia, a do tego praca w zapyleniu, przy nierzadko niesprzyjających warunkach atmosferycznych mają ogromny wpływ na zużywanie się elementów maszyn rolniczych. Czy warto w takich sytuacjach regenerować zużyte części, czy lepiej jest kupić i zamontować nowe?
Możliwości i opłacalność regeneracji części do maszyn rolniczych
Podobnie do innych maszyn i urządzeń pojazdy rolnicze ulegają najróżniejszym awariom. W odniesieniu do ich elementów składowych, czyli części, mogą to być drobiazgi jak łożyska lub tuleje, ale mogą to być również całe podzespoły robocze, np. silniki. W tym konkretnym przypadku, przy odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce oraz fachowej naprawie można z powodzeniem przywrócić silnik do stanu używalności, a tym samym ograniczyć koszty naprawy.
Naprawy maszyn rolniczych, w tym naprawy ciągników są przeprowadzane w wyspecjalizowanych warsztatach, ale nierzadko rolnicy dysponują wiedzą techniczną pozwalającą na dokonywanie napraw we własnych zakresie. Takie naprawy dotyczą jednak najczęściej wymiany części, a nie ich regeneracji.
Gdy dochodzi do konieczności przeprowadzenia przykładowego procesu napawania, służącego wzmocnieniu lub zregenerowaniu części mocno narażonych na zużywanie się, niezbędne jest zainwestowanie w spawarkę, elektrody i odpowiedni ubiór ochronny oraz fachowe posługiwanie się spawarką. W takich sytuacjach częściej więc zajmują się tym warsztaty naprawcze maszyn rolniczych, a często z regeneracji lepiej zrezygnować. Czasami szacowany koszt naprawy wraz z długością żywotności części po regeneracji ukazuje bezsensowność takiego działania, generującego w rzeczywistości większe koszty. Co ważne, w niektórych sytuacjach maszyna rolnicza jest na gwarancji i przeprowadzenie regeneracji części, a nie wymiana na nową i oryginalną może prowadzić do utraty gwarancji na rolniczy sprzęt.
Nowe a niedrogie części zamienne do maszyn rolniczych
Wymiana starych części na nowe w wypadku gwarancji jest niezbędna dla utrzymania tej gwarancji, ale wymiana zużytych części na nowe i tak jest z reguły opłacalna. W wypadku nowszych maszyn nowa część gwarantuje najczęściej działanie całości na poziomie zbliżonym do nowości. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w wypadku maszyn starszych, u których okres gwarancyjny przeminął.
Tutaj mamy tańsze, a nierzadko w bardzo wysokiej jakości zamienniki części rolniczych. Zamienniki często montowane są w kombajnach, ciągnikach, sieczkarniach i innych maszynach rolniczych i z powodzeniem przywracają im wysoką sprawność. Ważne, aby w takich wypadkach decydować się na zakup zamiennika części do maszyny rolniczej w sprawdzonym sklepie. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty są dobrej jakości i tylko dobry sklep z zamiennikami części rolniczych dba o swoją renomę, oferując części zamienne od sprawdzonych producentów.